28 Aralık 2011 Çarşamba

Trafo Arızaları

TRAFOLARDA YAĞ KAÇAĞI ARIZASININ GİDERİLMESİ
Trafolarda yağ kaçağı arızası çok görülen bir durumdur.Genellikle kaçaklar contalardan kaynaklanır.Contaların zamanla ısı farklarından dolayı yıpranması sonucu yağ kaçakları görülür.Contaların değişmesi sonuç verir ve kaçaklar önlenebilir.

TRAFO FAN ARIZASININ GİDERİLMESİ
Trafolarda hava soğutma için kullanılan fanlar motorlu fanlardır ve motorun arızalanması sonucu devre dışı kalırlar.Motorlarda yapılacak kontrolle sonuca ulaşılabilir. Ayrıca pervane kısmında meydana gelen yıpranmalar da kontrol edilerek genel bakımı ve temizliği yapılır. Bilye kısmı yağlanarak çalışması kolaylaştırılır.

TRAFOLARDA BUŞİNG YAĞ KAÇAĞI ARIZASININ GİDERİLMESİ
Buşinglerde meydana gelen yağ kaçağı için öncelikli olarak buşing bağlantı somunları kontrol edilmelidir.Gevşeklikler buşinge zarar vermeyecek şekilde sıkılmalıdır. Eğer yağ kaçağı kesilmezse, trafo gerilimsiz iken buşing sökülmeli ve yağ contası yenilenmelidir.
     

1 yorum:

  1. Merhaba kolay gelsin bir sorum olucak crvaplayabilitseniz sevinirim. 250 w mh lamba ve çalışması için trafo ve balast mevcut. Prize taktığımda çalışıyor bir kaç saat geçtiğinde lamba sönüyor ve cızırtı geliyor. Prizden çıkarıp taktığımda çalışmıyor bir 3-4 dk sonra çalışıyor. Dünde 8 saat çalıştıktan sonra aynı şey oldu. Sebebi ne olabilir. Cızırtı varken çalışmıyor. Biraz beklediğimde taktığım zaman cızırtı kaybolup çalışıyor.

    YanıtlaSil